Zīdaiņa ēdināšana un papildus uztura ieviešana

Mātes piens zīdainim ir pamatēdiens. Ja mammai ir sabalansēta ēdienkarte, kurā atrodami vietējie sezonas dārzeņi, augļi, ogas; mūsu zemnieku audzēta gaļa, zivis, olas un piena produkti. Šāds mātes piens saturēs visas mazulim nepieciešamās uzturvielas – pilnvērtīgas olbaltumvielas un taukvielas, kas ir viegli sagremojamas, atbilst zīdaiņa attīstības pakāpei un organisma prasībām, kā arī vitamīnus, piena cukuru un minerālvielas. Mātes piens nodrošinās zīdaini ar augšanas faktoriem, visiem nepieciešamiem hormoniem, imūnvielām un fermentiem.

Zīdīšana veicina ciešu un maigu savstarpējo attiecību veidošanos starp bērnu un māti, kā arī veicina bērna intelektuālo attīstību.

Zīdainim no dzimšanas līdz sešu mēnešu vecumam pamata uzturs ir tikai mātes piens. Tas vienlaicīgi ir ēdiens un dzēriens. Reti izņēmumi, kad piecus, sešus mēnešus vecam mazulim varētu piedāvāt padzerties tīru istabas temperatūras ūdeni ir ļoti karstas vasaras dienas, kad termometra stabiņš tuvojas 30 grādu atzīmei.

Mātes piens rodas pēc pieprasījuma un bērns pats regulē tā daudzumu. Zīdīšanas biežumu un ilgumu nosaka pats zīdainis. Bērnu zīda ikreiz, kad viņš to prasa. Tas varētu būt ik pēc divām – trim – četrām stundām no 8 – 12 reizēm pirmajā nedēļā līdz piecu reizēm sešu mēnešu vecumā.

Sākot ar piecarpus, sešu vai septiņu mēnešu vecumu zīdaiņa pamata uzturam (mātes pienam) pakāpeniski pievieno papildus uzturu.

Lai papildus ēdiena ieviešana būtu veiksmīga jāņem vērā trīs nosacījumi – vai bērnam parādās interese, ko ēd pārējie ģimenes locekļi, bērns sāk biežāk prasīties pie krūts, un pats būtiskākais, kas parāda mazuļa gatavību uzņemt papildus uzturu – bieža un regulāra vēdera izeja.
Nokavēt papildus uztura ieviešanu nav iespējams.

Papildus uzturā izmantojamajiem pārtikas produktiem jābūt kvalitatīviem un ekoloģiski tīriem; pusšķidriem, homogēnas konsistences, lai zīdainis varētu vieglāk tos norīt. Šajā vecumā zīdainis jau ir pārgājis uz 5 ēdienreizēm un katrā no tām saņem mātes pienu. Kādā no ēdienreizēm pēc mātes piena nedaudz piedāvā citu ēdienu. Pirmais papildus uzturs varētu būt dārzeņi – puķkāpostu, brokoļu, ķirbju vai kabaču biezenis.
Nedēļas laikā mazulis būs pieradis pie dārzeņu biezeņa. Tad citā ēdienreizē pēc krūts piena piedāvā putru – rīsu, griķu vai kukurūzas, ja tas notiek līdz sešu mēnešu vecumam, ja vēlāk, tad jau bērna zarnu traktā būs fermenti, kas šķeļ citu putru sastāvā esošo glutēnu.
Citā ēdienreizē uzsāk dot augļus un ogas – biezeņa vai sulas veidā.

Sekojiet vai nerodas alerģiskas reakcijas. Sulām vai biezeņiem nepievieno cukuru.

Sākumā sulas vai biezeņus gatavo no viena augļu: ābola, banāna vai bumbiera. Svaigi spiestas sulas sākumā var atšķaidīt ar ūdeni, dodot tās bērnam no tējkarotes vai krūzītes pēc zīdīšanas. Augļu biezeņa un sulu daudzumu pakāpeniski palielina – sāk ar 1 tējkaroti (5g) un palielina līdz 5 – 6 tējkarotēm.

Zīdainim 8 mēnešu vecumā ēdienkartē iekļauj gaļu, kas ir olbaltumvielu un dzelzs avots. Liesā gaļā saturošo dzelzi bērna organisms izmanto sevišķi labi. Gaļu piedāvā biezeņa veidā, gatavojot to no tītara, truša, jēra vai teļa un liellopa gaļas. Gaļai var pievienot vārītu tomātu. Gaļas biezeni var dot kopā ar dārzeņu vai pākšaugu biezeni pusdienu laikā pēc zīdīšanas.

Sākot ar 9 mēnešu vecumu zīdainim piedāvā maizi. Šajā laikā zīdaiņa ēdienkarti papildina ar rupja maluma maizes šķēli, kas viegli apziesta ar sviestu. Maizes šķēli dod bērnam rokā, kas ir jākošļā.

Sākot ar gada vecumu zīdaiņa ēdienkarti papildina ar govs pienu un tā produktiem. Pienam vajadzētu būt 2,5% un vairāk, lai zīdainis saņemtu piena taukus pietiekošā daudzumā. Zīdainim paredzēto putru gatavo pienā. Šajā vecumā zīdaiņa ēdienkarti papildina ar kefīru, jogurtu, sieru, biezpienu, olas dzeltenumu un zivīm. Kopējam piena daudzumam dienā nevajadzētu pārsniegt 600 ml.
Ēdienreižu beigās vai starplaikos piedāvā padzerties vārītu, atdzesētu ūdeni.

Pakāpeniski bērnu pieradina pie pārtikas produktiem, kas vēlāk veidos viņa ēdienkarti visa mūža garumā.

Guna Rijkure
Uztura speciāliste,
SIA “Veselības centrs 4”,
“Wellslim centrs”
tel. 29418663

Turpiniet lasīt

Jaunumi, padomi un atklājumi

Mēs sūtam noderīgu saturu ik nedēļu!

Beidzot ir vērts pierakstīties uz jaunumu saņemšanu - mūsu speciālisti ļoti rūpīgi veido vēstuļu saturu, lai tas būtu vērtīgs!
Noderīgi!

Vērtīgi pasākumi, noderīga informācija un iespējas!